Dedektife güvenilir mi? Güvenilir bir dedektiflik bürosunu nasıl bulabilirim? Çalışacağım dedektifin güvenilir olup olmadığını nasıl anlarım? Bir dedektif tutarken hangi özelliklere dikkat etmeliyim? Güvenilir bir dedektifte bulunması gereken nitelikler nelerdir?

Bu tür sorular dedektif tutmaya karar verdiğiniz andan itibaren zihninizde dolaşıp duracaktır.

Öncelikle hayatın belli dönemlerinde içinden çıkmadığımız bir sorun ile karşılaştığımızda bir dedektifin yardımına ihtiyaç duyabiliriz. İşte bu desteği almadan önce kafanızı kurcalayan peki bir dedektife güvenilir mi? sorusunun yanıtını bu yazımızda birlikte bulacağız.

Özel dedektif tutmak denince genelde insanların aklına direk aldatma olayında yardım alınırmış gibi düşünülse de özel dedektiflik konuları çok geniş bir yelpazededir. Yani aslında hayatımızdaki birçok problemi dedektifler sayesinde çok kolay ve hızlı bir şekilde çözebilmekteyiz.

Genelde birçok kişi bunun farkında değil. Ama genelde daha büyük bir kesim dedektife güvenilir mi endişesinden ötürü mahrem konuları paylaşma konusunda çekingen davranmaktadır. Dedektifin 10 dakikada çözebileceği bir konu için günlerce aylarca uğraşmakta ya da çözümsüz bir şekilde beklemektedir.

Öncelikle insanlar niçin bir dedektife ihtiyaç duyarlar?

 • İkili ilişkilerde insanlar özel dedektiften destek alabilir. Eş takibi, boşanma ve velayet davaları için delil toplama, öğrenci takibi ve evlilik öncesi araştırma, adres tespiti gibi
 • Ticari davalarda dedektiften destek alabilirler. Adres tespiti, kişi araştırması, personel araştırması ve takibi, gizli müşteri çalışması
 • Çözülmesini istediği bir mağduriyet yaşıyor ise örneğin kendisinin yapmadığı bir suç kişinin üzerine kalıyor ise bu mağduriyetten kurtulmak için özel dedektiften destek alabilir. Kamera ve dinleme cihazı tespiti, delil toplama vb. araştırmalar.

Bir özel dedektif tutarken birlikte çalışacağınız dedektife güvenmeniz, işinin ehli olduğuna inanmanız, ondan pozitif bir enerji almanız çok önemlidir. Çünkü bu özel dedektife kimseye anlatamadığınız özel durumlarınızı anlatacak sırlarınızı paylaşacaksınız.

Örneğin yıllardır görmediğiniz annenizi, kardeşinizi veya çocuğunuzu aratacaksınız. Yani sizinle ve aileniz ile ilgili bir sırrı anlatmak zorunda kalacaksınız. Olayları tüm içtenliği ile hiçbir şeyi saklamadan aktarmak için özel dedektife güvenmelisiniz ki probleminizi çabuk ve doğru şekilde çözümleyebilin.

Dedektife güvenilir mi? Aşağıda bu soruyu enine boyuna irdeleyerek cevapladık:

 • Özel dedektif bürosu ile çalışmaya başlamadan önce web sitesini iyice inceleyin. Dedektiflik ciddi bir iştir web sitesi ne kadar profesyonel duruyorsa karşınızdaki dedektif de o kadar güvenilir demektir. Tabi ki bu tek başına bir kriter değildir. Ama ilk intiba için önemli bir kriterdir.
 • Resmi ticari bir kuruluşa sahip olmayan sözde dedektiflerden uzak durun. Sitedeki ticari ünvanın doğruluğunu kontrol edin. Sahte isim ve unvanla kolayca bir hatta birden çok web sitesi açan sözde dedektifler olabilmektedir. Bunlara güvenilmez uzak durun.
 • Sözde dedektiflerin büyük çoğunluğu sahte adres ve yönlendirmeli sabit telefon numaralarıyla özel dedektiflik firması olduğunu söyleyerek gerçek isimlerini gizlemektedirler.
 • Adres doğruluğu mutlaka yapın, gerçekten o adreste öyle bir kurum var mı kontrol edin. Görüşmeyi kesinlikle internet sitesinde ofis olarak belirtilen adreste yapın. Karşınızda sabit bir yeri, tabelası, sekreteri olan bir ofis olduğunu, yeri yurdu olan bir kurum olduğunu görün. Dedektiflik bürosunun güvenilirliği konusunda çok önemli bir kriterdir.
 • Bazı sözde dedektifler ise iki isimli olup tek ismini kullanarak uyduruk firmalarla gerçekmiş gibi davranarak hem insanları yanıltmakta hem de dolandırdığı kişilerin haklarında şikayetçi olmasını engellemektedir. Buna dikkat edin.
 • Dedektiflik hizmeti almadan önce dedektiflik bürosunun yerini, evraklarını mutlaka görün, sözleşme yapmadan kesinlikle özel bilgilerinizi paylaşmayın.
 • Ücreti sadece şirket yetkilisinin hesabına yatırın. Farklı bir talepte bulunuyorsa güvenilmezdir uzak durun. Bu ileride olabilecek muhtemel mağduriyetlerin önlenmesi bakımından ve gelecekte hak arayışınız için önemlidir.
 • Dedektifin alanında uzman olduğunu gösteren belgeleri görün. Bunu sitesinde göremiyorsanız bizzat ofisinde göstermesini talep edin. Üniversitelerde dedektiflik ile ilgili bir lisans bölümü olmasa dahi güvenlik ile ilgili bir bölümden mezuniyet önemli bir kriterdir.
 • Eski bir emniyet mensubu olması ise insan araştırması ve takibi konusunda deneyimli olduğunun göstergesidir. Güvenilirlik açısından önemli kriterlerden biridir.
 • Dedektifin işinin uzmanı, konusuna hakim olmasını telefonda ya da yüz yüze konuştuğunuzda bıraktığı izlenimden çıkarabilirsiniz. Özel dedektif kanunları iyi bildiğini konuşmasıyla belli eder ve iş ahlakı çerçevesinde konuşur. Bunlara o dedektifin güvenilir olabileceğinin göstergeleridir.

Günümüzde hiçbir vasfı olmayan, iş güç sahibi olamamış, kabadayı, sabıkalı insanlar web sitesi kurup, reklamlar vererek özel dedektiflik yapmaktadırlar. Bunlar gerçekleştirilmesi mümkün olmayan vaatlerde bulunarak insanlarda ciddi mağduriyet yaratmaktadırlar.

Dedektiflik sektöründe ne yazık ki sahte dedektiflerle karşılaşma ihtimaliniz çok fazladır. Bugün ciddi uzmanlık bilgisi gerektiren doktorluğun bile sahtesine denk gelebiliyorken farklı mesleklerde bu tür olayların daha yaygın olabileceğini öngörmek zor değil. Özel dedektiflerin şu bölümlerden mezun olunacak diye bir kriteri olmadığından bu işte uzman olmayan kişiler bir site kurup dedektifim diye ortada gezebilmektedir.

Bu kişiler hem işi bilmediği için içinden çıkamaz hem de sizi maddi manevi hayal kırıklığına uğratır. İşte bu gibiler yüzünden insanların aklına sürekli dedektife güvenilir mi? sorusu dolaşmaktadır.

Bu konuyla ilgili foxdedektiflik.com/dedektif-tutarken-nelere-dikkat-etmeliyiz yazımıza da mutlaka göz atmanızı öneririz, hatta bu yazımızı okumadan asla bir dedektif tutmayın. Oldukça önemli bilgiler içermektedir.

Fox Dedektiflik olarak günün her saati bize ücretsiz olarak danışabilirsiniz.

Paylaş