Dedektif tutarken nelere dikkat etmeliyim? Dedektif seçiminde hangi kriterler önemlidir? Dedektif seçerken nelere bakmalıyım? Hangi dedektiflik ile çalışmalıyım? Güvenilir dedektif arıyorum, doğru dedektifi nasıl bulurum? Dedektif tavsiyesi olan var mı?

Hayatımızın belli bir döneminde bazen içinden çıkamayacağımız sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz. Tek başımıza altından kalkamayacağımız ve huzurumuzu kaçıran bu durumlarda bir dedektiflik hizmetine ihtiyaç duyarız. Sonra asıl sorulması gereken yukarıdaki sorular zihnimizde dolaşır.

Özel dedektif seçimi sık sık karşılaştığımız bir durum olmadığı için bu tür durumlarda genelde tecrübelerinden faydalanacağınız önceden dedektiflik hizmeti almış bir dost, arkadaş ya da bir akrabamız varsa onlara danışırız.

Ancak bu doğru bir yol değildir. Çünkü dedektiflik ciddi bir iştir usulüne uygun yapılmadığında ya da yapan kişi gerçek bir dedektif değilse başınızın ağrıyabileceğini, suçlu duruma düşebileceğinizi unutmayın.

Hangi dedektifi kiralamamız, hangisiyle çalışmamız konusunda hiçbir fikriniz yok ise size rehber niteliğinde bir yazı sunuyoruz. Sonuna kadar okuyun.

Dedektife Güvenilir mi?

Dedektife Güvenilir mi

Dedektife güvenilir mi? sorusu özel dedektife ihtiyacımız olduğunda aklınıza gelen ilk sorudur. Evet insan ilişkilerinin zayıfladığı kişilerin birbirine güvenin azaldığı şu günlerde bir olayla ilgili dedektif tutmak istediniz ama hiç tanımadığınız bir insana nasıl güvenebilirim diye düşünmeye başlıyorsunuz. Başvuracağınız konu ne kadar özel ise dedektife güvenme konusundaki çekinceleriniz o kadar artıyor.

Genelde herkesten sakladığınız ve sonucunu merak ettiğiniz bir konuyu başka bir insana hem de hiç tanımadığınız bir kişiye nasıl anlatacaksınız?

Şunu bilmelisiniz ki çekinceleriniz tamamen doğal ve normal. Sizin için gizli kalması gereken mahrem bir konuyu başka birine açmanızın tedirginlik
yaratması kadar olağan bir durum yoktur. Dolayısıyla bu konuda yalnız değilsiniz.

Dedektife başvuru sürecinde dedektife güvenmeli miyim türden düşünceler aklınızdan geçirirsiniz. Bu konuda foxdedektiflik.com/dedektife-guvenilir-mi yazımıza göz atmanızı öneririz. Kafanızdaki soru işaretlerini gidermenizde kesinlike yardımcı olacaktır.

Dedektif Tutmak Yasaldır

Dedektif Tutmak Yasaldır

Dedektife güven konusundaki çekincelerinizle ilgili öncelikle şunu bilmelisiniz ki özel dedektif tutmak yasal bir iştir. Yasal bir iş olduğu için içiniz rahat olabilir. Bu konuyla ilgili yazımızı foxdedektiflik.com/dedektif-tutmak-suc-mu-yasal-mi okumanızı tavsiye ederiz.

Özel dedektiflerin elde ettiği deliller hukuki süreçlerde sıkça kullanılmakta hatta davaların gidişatını olumlu ya da olumsuz etkileyebilmektedir. Ancak burada önemli husus şudur; dedektifler araştırmalarını hukuk kapsamında yapmalıdır aksi taktirde kaş yapayım derken göz çıkarabilir, suçsuz iken suçlu duruma düşebilirsiniz. İşinin ehli bir dedektif neyi nasıl yapacağını ve hukuki sınırları çok iyi bilir.

Hangi Dedektif?

Hangi dedektif

Dedektif tutmaya karar verdiniz peki ama hangi dedektif? Dedektif ihtiyacınız belli olduktan sonra asıl sorulması gereken sorudur.

Kesinlikle internette gördüğünüz, bulduğunuz ilk dedektife başvurmaya kalkmayın, mahreminiz özelinizi anlatmayın. Çünkü karşınızdakinin bir dedektif olup olmadığı bile meçhul.

Her internet sitesi açan kişi gerçek dedektif değildir. Peki internette bulduğunuz bir özel dedektifin güvenilir olup olmadığını nasıl anlayacaksınız?

1. Sahte Dedektiflerin Olduğunu Bilin

Sahte Dedektif

Türkiye’de özel dedektiflikle alanında bir denetim mekanizmasının olmayışı, sahte dedektiflerin türemesine neden olmuştur. Dedektifler başta boşanma davaları olmak üzere uzmanlık konularında yasal sınırlar içinde kalmak şartıyla delil toplarken, sahte dedektiflerse insanları dolandırmaktadırlar.

Aralarında sahtecilik, dolandırıcılık gibi suçlardan sabıkalı olan kişilerin de olduğu tespit edilen bu sözde dedektifler, ücretin bir kısmını ve takip edeceği kişinin bilgilerini aldıktan sonra sırra kadem basmaktadırlar.

Özel dedektifliğin Türkiye’de henüz belli bir yasal mevzuata tabi olmaması bu işin suistimal edilmesine yol açmaktadır. Her şeyden önce sahte dedektiflerin olduğunu bilerek internette araştırmanıza başlayın.

2. Dedektiflerin Sitelerini İnceleyin

İnternette araştırma yaptığınızda veren türlü türlü dedektif siteleriyle karşılaşacaksınız.

Güvenilir Dedektif Sitesi Güvenli İşareti

  • Tasarım olarak yanar döner olan, hiç kimsenin okumayacağı kadar uzun yazıya boğulmuş, rengarenk resimler içeren siteler güvenilir bir görüntü ortaya koymazlar. Dedektiflik ciddi bir iştir bunu ciddiye alan bir dedektiflik bürosu bunu sitesinden dahi belli eder.
  • Sitede tüm şehirlerin ve ülkelerin adlarını geçirme kaygısı taşıyan bu şehir ve ülkelerin adlarını baştan aşağı sıralayan siteler her şehirden ve ülkeden aranıp bulunma kaygısı taşıyan güvenilir olmayan bir görüntü çizerler.
  • Her sitenin güvenli olup olmadığı kilit işaretinden anlaşılır. Eğer sitede Kilit işareti varsa güvenli sitedir. Kilit işareti yoksa güvenli site değildir. Bu sitelerde “Güvenli Değil” (yada Not Secure) yazar yada kilit işareti üzerinde çizgi bulunur.
  • Özel dedektif bürosunun internet sayfasındaki bilgilerin doğru olup olmadığını araştırmalısınız. Bunu google’da biraz araştırarak yapabileceğiniz gibi bizzat adrese giderek de yapabilirsiniz. Web sitesinde belirtilen adreslerde gerçekte öyle bir dedektiflik bürosunun olmadığı, hatta öyle bir şirket bile olmadığı, sadece web sitesinin olduğu gerçeğiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden iyi araştırın.

3. Özel Dedektif Şikayet

Dedektifk Şikayet

Dedektifin ya da dedektiflik bürosunun adını internette aratın. Herhangi bir şikayet sitesinde veya benzer sitelerde, forumlarda onunla ilgili bir şikayet var mı, herhangi bir şikayete adı karışmış mı, şikayet karşısında nasıl bir cevapta bulunmuş, umursamış mı hiç mi cevap vermemiş, kendini nasıl savunmuş. Bu şikayetler göz önünde bulundurmanız gereken önemli noktalardır.

4. Özel Dedektif Tutanların Yorumları

Özel Dedektif Tutanların Yorumları Forum

Özel dedektif tutanların yorumları sizin için referans olabilir ancak bu yorumları dedektiflik hizmeti veren firmaların sitelerinde aramayın. Şüphesiz hiçbir dedektif kendisi hakkında olumsuz bir yoruma sitesinde yer vermez.

Özel dedektif tutanların yorumlarını birçok kişinin üye olduğu platformlarda örneğin eksisozluk.com, kadinlarkulubu.com, donanimhaber.com vb. yüksek ziyaretçi sayısına sahip sitelerde arayabilirsiniz.

Özel dedektif tutanların yorumlarını okusanız bile nihai kararı bir akıl süzgecinden geçirerek kendiniz vermelisiniz. Örneğin belli bir ofisi ya da yetkinlik belgeleri referansları olmayan bir dedektifi bu platformlarda övseler dahi kanmamalısınız. Çünkü daha temel kriterleri bile karşılayamamaktadır.

Kısacası özel dedektif tutanların yorumlarına bakın ancak interntetteki bilgi kirliliğini düşünerek bu yorumların objektif olup olmadığını kendiniz tartıp bir akıl süzgecinden geçirdikten sonra nihai kararı yine kendiniz verin.

5. Dedektiflik Fiyatları

Dedektiflik Fiyatları Ücretleri

Cüzi dedektiflik ücretleri sunan ve bunu da sitesinde ilan eden dedektiflik büroları yine güvenilir değildir. Çünkü her dedektiflik işinde kullanılacak materyaller ve iş yükü farklıdır buna göre dedektiflik fiyatı azalır ya da artar.

Dedektiflik işi kişiye özeldir. Belli sabit bir ücrette standardize edilemez. Bunu dahi hesap edemeyecek kişiye paranızı ve işinizi teslim etmeyin. Bu konudaki foxdedektiflik.com/dedektif-fiyatlari yazımızı okumadan herhangi bir dedektife ödeme yapmayın.

6. Sabit Bir Dedektiflik Ofisi Olması

Özel dedektiflik bürosunun gerçekte var olup olmadığı varsa gerçekte kimin üzerine kayıtlı olduğu araştırın.

Özel dedektiflerin yasal bürolarına giderek görüşme yapın. Alışveriş merkezinde kafelerde görüşmeyin.

Sabit telefon numarası hattı olması yine göz önünde bulundurmanız gereken kriterlerden biridir. Zira sabit telefon hattı, sabit bir ofisi olduğunun göstergesidir. Sadece cep telefonu olması o kişinin bugün var yarın yok anlamına gelebilir.

7. Dedektif Yetkinliklerine Sahip Olması

Özel Dedektif Yetkinlikleri

Başvuracağınız dedektifin alanında uzman olduğunu gösteren belgeleri sertifikaları görmelisiniz. Bunu sitesinde göremiyorsanız kendisinden talep etmekten çekinmeyin. Üniversitelerde dedektiflik ile ilgili bir lisans bölümü olmasa bile güvenlik ile ilgili bir bölümden mezuniyet önemlidir.

Eski bir emniyet mensubu olması insan araştırması ve takibi konusunda deneyimli ve uzman olabileceğinin göstergesidir.

Karşınızdaki kişinin işinin ehli ve konusuna hakim olmasını telefonda ya da yüz yüze konuştuğunuzda bıraktığı izlenimden de çıkarabilirsiniz. Özel dedektif, kanunları iyi bildiğini konuşmasıyla belli eder ve iş ahlakı çerçevesinde konuşur.

Telafisi mümkün olmayan sorunlarla karşılaşmamak için güvenilir bir özel dedektif ile çalışmalısınız. Güvenilir bir özel dedektif bulmak için de yukarıda saydığımız kriterleri mutlaka göz önünde bulundurarak seçiminizi yapınız.  Bu noktaları Türkiye’nin hukuk forumlarından olan Hukuki.Net’in ilgili sayfasında da yazdık, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aklınıza takılan birşey varsa anasayfadaki Sıkça Sorulan Sorular kısmına göz atabilir ya da günün her saati bize ücretsiz olarak danışabilirsiniz.

Paylaş