Dinleme-Cihazi-Kamera-nedir

Dinleme Cihazı ve Kamera Nedir?

Dinleme cihazı ve kamera herhangi bir ortamı dinlemek veya görüntülerini kaydetmek amacı ile yasal olmayan yollardan evinize iş yerinize ya da aracınıza yerleştirilen elektronik aletlerdir.

Dinleme cihazı bir radyo vericisidir. Olabildiğince küçüktür ortamdaki sesleri yakınındaki dinleme istasyonuna gönderir. Kısa süreli dinlemeleri kendi üzerindeki pilden sağlayabileceği gibi uzun süreli dinlemeleri yapabilmeleri için sürekli enerji alabileceği sabit telefon, uzatma kabloları ya da bilgisayar gibi vb aletlerin içine de monte edilebilir.

Kamera ve Dinleme Cihazı Nerelere Yerleştirilir? Nerelerde Aranması gerekir?

Tarafımıza sıkça sorulan sorulardan biridir. Aslında Bu soruya verilebilecek en kısa ve en net cevap her yere yerleştirilebilir. Dinleme cihazını yerleştiren kişinin zamanına ve yerleştireceği alana kadar değişiklik gösterir.

Düğme şeklinden tutun da kalem, kumanda, masa saati, gibi birçok çeşidi internet üzerinden satılmaktadır.

İnternette kamera ve dinleme cihazı satan herhangi bir alışveriş sitesini imcelerseniz kamera ve dinleme cihazının çeşitliliğinden dehşete düşebilirsiniz. Bu küçük kameralar alarmlardan güç adaptörlerine fotoğraf çerçevelerine kadar hemen her yere gizlenebilecek kadar çeşitlidir.

Üstelik herhangi bir yasal engelin olmaması nedeniyle kameraları elde etmek kolaydır ve kurulum için fazla teknik beceri ve bilgiye de gerek yoktur tak çalıştır tekniği ile kullanılmaktadır.

Buda kötü niyetli insanların bunları halka açık bir yere yerleştirebileceği ve sizi izleyip dinlenebileceği anlamına gelmektedir.

Sizleri konu ile ilgili teknik detaylara boğmadan evinizin işyerinizin ya da aracınızın izlendiğini veya dinlendiğini düşünüyorsanız ve bu sizi rahatsız ediyorsa mutlak surette bir dedektiflik firması ile görüşüp konu hakkında bilgi edininiz.  Kamera ve dinleme cihazı tespiti ancak konunun uzmanı tarafından yapılabilir bunun eğitimini almamış yeterli ekipmana sahip olmayan kişi ya da kurumları tercih etmeyiniz.

Kamera ve Dinleme Cihazı Nasıl Tespit Edilir? Nasıl Fark Edilir?

Kamera-dinleme-cihazi-nasil-tespit-edilir-500x333

Herhangi bir nedenle dinleme cihazının bulunduğu yerde bir işlem yapmış ya da yaptırmışsanız (televizyonu tamir ettirme ya da kumandanın arızalanması) gibi tesadüfen karşınıza çıkmadıktan sonra eğer konu ile ilgili bir bilginiz yoksa dinleme cihazı ya da kamerayı bulma şansınız yoktur. Uzman kişiler dahi donanım desteği olmadan tarama yapamazlar ancak ekipman yardımı ile uzman görevliler dinleme cihazı ya da kamerayı tespit ederler. Tüm bu çalışmalar yapılırken sizin de refakat etmenizde yarar vardır.

Kamera ve dinleme cihazları küçük bir delik bulunan ve dikkat çekmeyen nesnelerde saklanmak suretiyle çalışırlar.

Beklenmedik yerde duran ve herhangi bir yere gitmeyen kablolara dikkat edin.

Son zamanlarda bilginiz dışında herhangi bir tadilat yapıldıysa o bölgeyi kontrol edin.

Yeni alınan ya da hediye edilen biblo, masa saati, kalemlik, oyuncak vb. gibi eşyaları ve aksesuarları kontrol edin.

Kamera ve Dinleme Cihazı Tespit Edildikten Sonra Yapılacak İşlemler

Öncelikle durumu kolluk kuvvetlerine bildirmelisiniz. Eğer yetili bir kuruma tarama yaptırırsanız dinleme cihazı tutacağı rapor ile şüpheli tespit edildiğinde dava açma hakkınız doğar. Sıradan birisine yaptıracağınız taramada belki tespit yaptırırsınız ancak bunu delil olarak kullanamazsınız.

Dinleme cihazı ve kamera tespiti yapıldıktan sonra özel dedektif devreye girer öncelikle onun oraya nasıl ve kim tarafından hangi amaçla konulduğunu tespit etmek için çalışma yapar. Tespiti yapıldığında ise şartlar tamamen lehinize değişir. Sizi dinleyerek bir adım önde olduğunu düşünen kişi ya da kurumlar dinleme cihazı tespitinin yapıldığını hissetmedikleri sürece siz dinleme cihazının yardımı ile sizi dinleyenleri yanıltıp zaman kazanırsınız.

Kamera ve Dinleme Cihazı Tespit Edildikten Sonra Yeniden Farklı Bir Yere Konulabilir mi?

Evet dinleme cihazı tespiti yapıldıktan bir süre sonra farklı bir yere ikinci bir defa dinleme cihazı yerleştirilebilir. Diğer önemli bir hususta tarama yaptırdığınız yerde birden fazla dinleme cihazı olması da muhtemeldir çalışmayı yapan uzman bu konulara dikkat edecektir dinleme cihazı tespiti pahalı bir çalışmadır ve siz bunu engellemek için siz odanıza kamera koyup sürekli denetleyebilirsiniz.

Evinizde işyerinizde aracınızda dinleme cihazı olabileceği şüphesi uyanmışsa mutlaka konusunda uzman yetkili bir firmadan destek alınız bu konuda Fox dedektiflik size yardımcı olmaya hazırdır.

WhatsApp chat
Call Now Button