Günümüzde artan sadakatsizlik ve azalan güven nedeniyle birçok kişi en az bir defa dedektif tutmayı aklından geçirir. Ancak bu konuda net bir bilgiye sahip olmamak kişilerin hareket etmesini engelliyor. Kişileri durduran temel nedenlerden bir tanesi dedektif tutmanın yasal olup olmadığını bilmemeleridir. Haklılığını ispat etmeye çalışırken suçlu duruma düşmeyi kimse istemez. Bu yüzden de dedektif tutmanın yasal olup olmadığını bilmeyen kişiler dedektif tutmak konusunda çekimser kalıyor.

Dedektif Tutmak Yasal mıdır?

Türk Ceza Kanunu’nda dedektif tutmak ile ilgili bir düzenleme veya suç tanımı bulunmamaktadır. Bu yüzden dedektif tutmak yasaldır yani yasak değildir. Ancak bu konuda dikkatli olmak gerekir. Çünkü dedektif tutmak suç veya yasak olmasa da dedektifin eylemleri suç teşkil edebilir. Böyle bir durumda dedektif ve dedektifi tutan kişinin sorumluluğu gündeme gelir. Suçlu duruma düşmemek ve yasal çerçevelerin dışına çıkmamak için kanunları bilen ve dikkate alan uzman dedektif veya bünyesinde uzmanlarla çalışan dedektiflik şirketinden hizmet almak önemlidir.

Bu konuda daha detaylı bilgiyi foxdedektiflik.com/dedektif-tutmak-suc-mu-yasal-mi yazımızda bulabilirsiniz. Konuyla ilgili youtube kanalımızdaki videoyu aşağıda izleyebilirisiniz.

Kişilerin dedektiflik hizmeti alırken yaptığı en büyük yanlışlardan bir tanesi doğru dedektif ile çalışmamalarıdır. Ülkemizde özel dedektiflik mesleği yasaldır. Ancak bu mesleği yasal olarak sürdüren dedektiflerin sayısı azdır. Yasal bir işi yasa dışı yollardan yapmak suçtur. Bu yüzden de özel dedektif tutmak isteyen kişilerin bu detaya dikkat etmesi önemlidir.

Dedektiflik ve soruşturma hizmetleri faaliyet alanı ile vergiye tabi bir sektördür. Dolayısıyla vergi mükellefi olan bir şirketin verdiği hizmetler yasadışı değildir. Yasa dışı olmayan bir hizmeti suç teşkil edecek davranışlara yer vermeden gerçekleştirmek çok önemlidir. Her bireyin özel hayatı ve konutu yasalarla korunur. Bu yüzden bir dedektifin özel hayatın gizliliğini ihlal ya da konut dokunulmazlığını ihlal eden eylemlerde bulunması suç doğurur. Çünkü bir kişinin evine veya herhangi bir mekâna özel olarak kamera ve ses sistemleri kurmak ve takibe almak hem özel hayatın gizliliğini ihlal eden hem de konut dokunulmazlığını ihlal eden bir davranıştır. Bu noktada dedektif tutmak isteyenlerin yasaları bilen ve yasaları uygulayan dedektiflik bürosunu tercih etmek çok önemlidir. Fox Dedektiflik tüm hizmetlerini yasaların belirlediği yasal çerçeveler içerisinde sunar.

Dedektif Tutmak İstiyorum, Ne yapmalıyım?

Çeşitli nedenlerden dolayı dedektif tutmak isteyen kişi genellikle bu hizmeti doğru bir şekilde nasıl alabileceği hakkında yeterli bilgiye sahip değildir. Bu nedenle dedektif tutmak istediğinde nasıl hareket edebileceğini ve nereden başlaması gerektiğini bilemez. Bu yüzden de genellikle yanlış kişilerden hizmet alır. Günümüzde internet birçok bilgiye erişmek için ideal bir araçtır. Ancak İnternette doğru bilgilerin yanı sıra çarpıtılmış birçok bilgiye de rastlamak mümkündür. Dedektiflik tutma ihtiyacı duyan kişiler bir dedektife ulaşabilmek için genellikle internet üzerinden araştırma yaparlar. Bu araştırmalar sonucunda dedektiflik hizmetini gerektiği şekilde veren kişilerin yanı sıra bu hizmeti yasal olmayan yollardan sunan kişilere ulaşma olasılığı da çok yüksektir. Bu yüzden dedektif tutmak isteyen kişilerin çok dikkatli olması gerekir. Fox Dedektiflik şirketi dedektiflik hizmetini yasal olarak sunan bir firmadır.

Dedektif hizmeti, dikkat edilmesi gereken kurallara ve kanuna uygun bir şekilde gerçekleştirildiğinde dava süreçlerinde tarafların elini güçlendiren en önemli seçeneklerden biri haline gelir. Ancak hedeflenen sonuca ulaşabilmek için hizmet alınacak olan dedektiflik bürosunu çeşitli detaylara dikkat ederek seçmek önemlidir. Dedektiflik şirketi seçerken; yasal ve profesyonel hizmet verip vermediğine, müşteri memnuniyetine, yasalara uygun şekilde hareket edip etmediğine dikkat etmek gerekir.

Birçok kişi dedektiflik hizmeti alırken öncelikle dedektiflik ücretlerine odaklanır. Ücret, bu hizmette odaklanmanız gereken en son seçenektir. Özellikle çok uygun fiyatlarla hizmet verdiğini iddia eden kişilerin dikkatli bir şekilde araştırılması gerekir. Çünkü lisanssız çalışan kişiler dedektiflik hizmeti almak isteyen kişileri cezbetmek için uygun fiyat politikasını kullanırlar. Suça bulaşmadan haklılığınızı ispatlamak adına dedektiflik hizmeti almak için Fox Dedektiflik şirketi ile iletişime geçebilirsiniz. Fox Dedektiflik, yasal, profesyonel ve güvenilir dedektiflik hizmetleri verir.

Dedektif tutmak için daha detaylı bilgi için foxdedektiflik.com/dedektif-nasil-tutulur yazımıza okuyunuz.

Dedektif Tutarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  1. Vergi levhası, ticaret odası kaydı, marka tescil belgesi herhangi bir dernek üyeliği bunlar işyeri açmak için gerekli belgelerdir.  Bu belgelere, iş yeri açan herkes sahip olabilir ancak dedektiflik yapmak için bunların dışında yaptığı işi meslek olarak yapmış mı? Alt yapısı yeterli mi mesleki yeterliliği var mı? Bunları araştırmanızda fayda var.
  2. Çalışacağınız dedektifin bir ofisi olmalıdır. Mutlaka ofisi olan bir işletme seçin ve dedektifin kendisi ile yüz yüze görüşme yapın.
  3. Mesleki geçmişinin ne olduğu araştırın.
  4. Dedektif kendi kimliğini açıklıyor mu? Sitesinde fotoğrafı var mı varsa görüştüğünüz kişi fotoğrafı olan kişi mi bunlara dikkat ediniz.
  5. Herhangi bir dedektifle görüştüğünüzde size hemen şu kadar para yatırmanız lazım diyorsa şüphelenin. Mutlaka ön bilgi isteyin.

Dedektife güvenme konusunda tereddütleriniz varsa foxdedektiflik.com/dedektife-guvenilir-mi  yazımızı okuyabilir eğer doğru ve güvenilir dedektifi seçmek için daha detalı bilgiye ihtiyaç duyarsanız foxdedektiflik.com/dedektif-tutarken-nelere-dikkat-etmeliyiz yazımıza göz atmanızı öneririz.

Paylaş