Kadınlar neden aldatır? sorusunu bizlere yönelten danışanlarımıza genelde verdiğimiz cevap tıpkı erkeklerde olduğu gibi tek tip bir açıklama olmamaktadır. Kendilerine özel durumlar göz önünde tutularak analiz yapılmalı ve kişisel olarak cevapları kişinin kendisinin bulması gerekmektedir.

Yakın Arkadaş Etkeni

Yakın arkadaş bir kadının karar almasında belki de en önemli etkendir. Kadınlar sık sık birbirlerini etkileyebilmektedirler. Giyim kuşam, fizksel görüntü, iş, kazanç konularında doğaları gereği genelde bir yarış ve rekabet halinde olma durumu yaşamaktadırlar. Zihinlerinde sürekli bir şeyleri kıyaslama halindedirler.

Bir arkadaş ortamında eşlerinin kilosu, tipi, işi, maaşı, konum ve statüsü ile ilgili konularda yapılan sohbetler diğerleriyle yapılan kıyaslamalar memnuniyetsizlikleri tetikleyip öyle bir noktaya getirirki aldatma eğilimine girebilmektedirler.

Tabi ki bu durum her zaman aynı yada kesinlikle olacak gibi bir genelleme yapamayız fakat arkadaş etkenleri özelinde konuyu detaylandırırsak şöyle maddeleyebiliriz:

 • Yakın arkadaşın kişinin partneri hakkında olumsuz bir yorumda bulunması,
 • Yakın arkadaşın sahip olduğu partner ile kendi partnerini herhangi bir nedenden dolayı kıyaslayarak motivasyon kaybetmesi.
 • Aldatma potansiyeli olan kadının yakın arkadaşı ile yaptıkları partnerlerinin cinsel performansları hakkında ki sohbetler.
 • Yakın arkadaşının partnerinin kazandığı para, yeni statü, konum gibi durumları kıskanma vs.

Yukarıda yazmış olduğumuz maddeler genel olarak çoğu kadın tarafından yaşanabilir ve saklı kalmış aldatma potansiyelini ortaya çıkarabilmektedir.

Beklentilerin Erkek Tarafından Karşılanmaması

Yakın arkadaş etkenleri altında yapmış olduğumuz açıklamalarda ki maddeler bu başlık altında da özetlenebilir durumdadır. Genel olarak bakıldığında kadınların partnerleri tarafından gerçekleştirmesini bekledikleri onlarca beklenti olabilir. Bu beklentilerin zamanla yada hiçbir şekil de karşılanmaması yine kadınlar neden aldatır sorusuna cevap olabilir niteliktedir.

Kadın Hayal Dünyası

Yapılan araştırmalara göre erkeklere nazaran kadınların inanılmaz bir hayal gücü bulunmaktadır. Bu hayal gücü eş yada sevgili ile ilgili konularda kullanılmaya başlanırsa farklı sonuçlar doğurabilmektedir. Erkeklerin akıllarından dahi geçmeyen geçemeyen konular hakkında oluşan beklentiler, istekler ve çözümler karşılanmadığında kadınların hayal dünyasında ki partner düşük bir tanıma girer ve kadın aslında ilk zamanlar hiç aklında dahi olmasa da aldatma eylemini gerçekleştirmek isteyebilir.

Peki kadınların hayal dünyasında neler olabilir? Dilerseniz gelin detayları listelendirme yaparak daha anlaşılabilir hale getirelim.

 1. Romantik bir evlilik. (Sabah kahvaltısının erkek tarafından hazırlanması, özel hediyeler ve sürprizler vs)
 2. Maddi açıdan çok güçlü ve güzel bir yaşama sahip olmak, umut etmek yada bu gücü sonraları kaybetmek kadınlarda yara açabilir ve aldatma isteğini doğurabilir.
 3. Çocuklara olan ilgi, takip ve sevginin kadının hayallerinde ki gibi olmaması, erkek tarafından karşılanmaması gibi konular.
 4. Kadının ailesine ve arkadaşlarına karşı partneri hakkında kurduğu ilgi, sevgi ve destek hayallerinin erkek tarafından gerçekleştirilmemesi vs.

Aşırı İlgisizlik

Kadınlar yapıları gereği oldukça ilgi bekleyen ve isteyen canlılardır. İlk başta gördüğü büyük ilginin azalması genelde kaçınılmazdır. Azalan ilgi kadının motivasyonunu bozar fakat bu ilginin olağandan daha fazla azalması kadınlar neden aldatır? sorusuna cevap olabilecek eylemleri yapmalarına neden olabilir. Peki aşırı ilgisizlik ile ilgili örnek maddeler versek bunlar ne olabilirdi?

 • Gün içerisinde hiç arayıp hal hatır sormamak.
 • Uzun süre boyunca hediye almamak, sürpriz yapmamak yada baş başa yemeğe çıkmamak.
 • Kadının istediği aktivitelere yada önem verdiği konulara hiç ilgi göstermemek vs.

Aşırı ilgisizlik yapılan araştırmalara göre oldukça önemli bir konudur ve aldatma ihtimalinin en büyük tetikleyicisi olarak görülmektedir. Herhangi bir sebepten dolayı uzun süre boyunca az yada hiç ilgi gösterme tehlikesinden kaçınılması tarafımızca tavsiye edilmektedir.

Paylaş