Erkekler neden aldatır? Neden? Ne yanlış gidiyordu da aldatıldınız? Yakalandıktan sonra bile neden aldatmaya devam eder? İlişkilerinin sona ereceğini bildikleri halde ya da bu aldatmanın sonucu olarak boşanacaklarını tahmin ettikleri halde, neden ısrarla aldatmayı sürdürürler? Bu sorulara verilebilecek onlarca cevap vardır çünkü aslında erkeğin aldatmasının birden fazla nedeni olabilir, siz de sevdiğiniz kişide bu davranış kalıplarını görüyorsanız belki de ilişkiniz üzerine düşünmeye başlamalısınız.

Sizin de bunlar gibi yüzlerce soru bir anda zihninizden geçmeye başladıysa, bu yazıda erkeğin aldatma durumunun altındaki nedenleri açıklayarak size yardımcı olmaya çalışacağız.

Erkeğin Yeterince Olgun Olmaması

Sevdiğiniz kişi daha önce bir ilişkiye tam anlamıyla hiç adamamışsa ve yaptığı hareketlerin partnerini incittiğini fark edemiyorsa ciddi bir durumla karşı karşıyasınız demektir. Zira karşınızda ilişkinin ne anlama geldiğini bilmeyen bir adam hatta bir çocuk duruyor. Daha önceki hayatında hiçbir ilişkisinde sadakat, bağlılık ve söz verme kavramlarını yaşamamış bu erkek tipi için, aldatmak son derece normal bir hareket olabilir. Evliliğin sadece istediği zaman giyebileceği bir ceket olduğunu düşünen bu erkek tipinde, aldatmak normal gibi görülmektedir. Bazı şeyleri sıfırdan anlatıp ilişki olgunluğuna ya kendiniz getirmelisiniz ya da birilerini onun ailesini ya da arkadaşlarını araya koyup sorunu anlamasını sağlayın. Buna rağmen ikinci defa bu tür bir vaka ile karşılaşırsanız arkanıza bile dönmeden kaçın zira dışarıda sevgi bekleyen olgun bir sürü aday varken bu kişide zaman harcamak ömrünüzden ömür alacaktır.

Bağlanma Korkusu

Uzun süre duygusal ilişki yaşamamış erkek, özgürlüğe ve yalnızlığa o kadar alışmışki yeni başladığı ilişkide özgürlüğünün kısıtlanacağı korkusuyla bağlanmaktan kaçınan davranışlar sergiler. Karşı tarafın pek çok davranışını özgürlüğüne tehdit olarak algılar ve sağlıksız tepkiler vererek ilişkinin yıpranmasına yol açar. Ya da özgürlüğünü korumak adına fazla uzak durarak veya pek çok şeyi paylaşmayarak, karşı tarafın daha çok soru sormasına, merak etmesine, müdahil olmasına yol açacak ve böylece yine özgürlüğünün kısıtlandığını düşünecek ve ilişkiyi sağlıklı bir şekilde yürütemeyecektir. Sonunda sevdiği kadını aldatan ve gerçek hayattan kaçan bir profile dönüşür. Evliliklerden ziyade sevgili durumlarında karşılaşacağınız bir erkek tipidir. Birlikte çok fazla vakit geçirip çok fazla paylaşımda bulunmak önyargılarını kırmak bu kişileri iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Özgüven Sorunu

Erkek kendini çok yaşlı, çok genç, çok çirkin buluyor olabilir. Belki de kadınların onu beğenmesi için yeteri kadar yakışıklı yeteri kadar paraya sahip olmadığını düşünüyordur. Belki yeteri kadar zeki değildir belki de yeteri kadar karizmaya sahip değildir. Belki de orta yaş krizine girmiştir… Bunun gibi binlerce neden bir erkeğin zihninden geçiyorsa, işte burada bir ‘özgüven’ sorunu var demektir. Kendini hiçbir konuda yeterli bulmayan erkek, kadınların ilgisini çekmek için ekstra çaba sarf edecektir. Yerlerde sürünen egosunu yukarıya çekmek için kadınların onayına ihtiyacı vardır. Bu yüzden kadınlar tarafından beğenilmeli ve istenmelidir. Ne kadar çok kadının ilgisini çekerse, kendini o kadar iyi hissedecektir.

Bitmiş İlişki

Bir başka aldatma nedeni ise, aslında ilişkinin bitmiş olması. Erkek, yaşadığı ilişkiden son derece mutsuz ama bunu söyleyecek cesareti yok.  Mutsuz olduğunu ve ayrılmak istediğini partnerine söyleyene kadar, onu aldatmaya devam ediyor. Aslında erkeğin burada istediği şey, ‘kirli işi’ tamamen kadın tarafına bırakmak. Aldatıldığı fark eden kadının ‘bu ilişki bitti’ demesini bekliyor.

Gerçek Dışı Beklentiler

Kadın bütün beklentilerini karşılamalı, onun her halinden anlamalı ve 7/24 tüm isteklerine cevap vermeli… İşte böylesine gerçek dışı beklentiler içine giren erkek, aradığını hiçbir zaman tam olarak bulamaz. Kadının da kendi sınırları, dünyası, istekleri ve arzuları olduğunu görmezden gelen ve ortak bir yaşam oluşturmayı başaramayan erkek, gerçek dışı beklentilerini dışarıda aramaya koyulacaktır.

Bencillik

Hayattaki birinci önceliği ve her zamanki önceliği sadece kendisi olabilir. Partnerinin üzülüp üzülmediği, onu incitip incitmediği hiçbir zaman düşündüğü bir nokta değildir. Yalanlar söylemeye ve gizliden gizliye aldatmaya devam eder. İstediğini aldığı sürece aldatmayı sürdürürken vicdan azabı çekmez.

Erkek kendini diğer erkeklerden farklı ve benzersiz buluyorsa,aldatma kaçınılmaz olacaktır. Çünkü o diğer erkeklerden farklı ve üstündür. Kendini bu şekilde benzersiz tanımlayan bir erkek, diğer erkeklerin sahip olduğundan daha fazlasına sahip olmak ister. Normal kurallar, örf ve adetler ona işlemez. Kendisini diğer erkeklerden daha farklı olduğu konusunda inandırır ve ödül olarak birden fazla kadınla birlikte olmak ister. Aldatmak, onun kendisine verdiği en büyük ödüldür.

Anlık Dürtü

Aslında aldatmayı hiç düşünmüyordur ve daha önce de hiç aldatmamıştır. Ama olan olur ve bir anda koşullanmamış bir dürtü ile aldatır. Çoğu aldatmada geçmiş yaşantılar etkiliyken, bu tarz bir aldatmada geçmiş yaşantıdan ziyade ‘fırsat’ söz konusudur. Aldatmayı düşünmeyen ancak önüne böyle bir fırsat düşen erkek, ihanetin ilişkisine vereceği zararı düşünmeden dürtüsel olarak hareket eder ve aldatır.

Maddi Durumun Değişmesi

Yapılan bir çalışmaya göre, hane içerisinde daha fazla para kazanan ve partnerinden maddi anlamda üstün olan kişiler, aldatmaya daha meyilli oluyorlar. Bunun nedeni ise ilişkide “durumu eşitleme” gayreti olabilmektedir. Erkeklerde bu eğilim kadınlara oranla daha fazla gözlemleniyor.

Heyecan Arayışı

Aldatma konusunda en sık görülen nedenlerden birisi de rutinden kaçma ve yeni heyecan arayışıdır. Aldatmak, bazen insanlar için bir mola, tatil, bir macera, serüven ya da cinsel heyecan gibi bir şey anlamına geliyor. Heyecan, yenilik, eğlence arayışı ya da monotonluktan sıkılma gibi aldatma nedenlerini “heyecan arayışı” boyutu altında toplayabiliriz. “Heyecan arayışı” hem kadınlar hem de erkekler için önemli bir aldatma nedenidir. Bu yüzden ilişkide ne yapın edin monotonluktan kaçının.

Cinsel Sorunlar

Birlikte olunan kişinin cinsel sorunlarının ve cinsel tabularının olması Birlikte olunan kişiyle cinsel hayatın kötü olması ya da daha iyi bir cinsel birliktelik arayışı gibi nedenlerden ötürü aldatma olabilmektedir. Erkekler “cinsellik” nedeniyle birlikte oldukları kadını aldatmaya çok daha fazla meyillidir.

İntikam

İntikam ise aldatmanın bir diğer boyutu. Birlikte olunan kişiyi cezalandırmak, ona kızgınlık duymak ya da sadece inat olsun diye gibi nedenler bu boyutta yer almaktadır. Genelde kadınların erkeklere göre intikam nedeniyle daha fazla aldattıklarını düşünülmektedir.

Aldatan çoğu erkek için sadece bir neden değil birden fazla neden geçerli olabilir. Nedeni ne olursa olsun, erkek aldatmayı meşru kılmamalıdır. Kadın da bu durumu kabullenmemeli, görmezden gelmemelidir. Aldatmanın önüne geçmek için her zaman bir çözüm mevcuttur. Çift terapisi, ilişkide dürüst olmak, ilişkiyi geliştirmek, kısa süreli ayrılık ya da boşanma…

Erkeğin kendi ahlakını ve doğrularını tüketmeden aldatmasının nedenlerini bulması ve buna son vermesi bundan sonra mutlu bir hayat geçirmesini sağlayacaktır.

Eğer tüm yollar denendiği halde problem devam ediyorsa her iki tarafın kendilerine saygılarını yitirmemesi adına boşanma konusunu gündemlerine almaları gerekmektedir. Boşanma konusunda hakkınızı alabilmek için size ihtiyacınız olan her türlü desteği verebiliriz tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmektir.

Paylaş