Boşanma davası sürecinde çiftlerin anlaşamadıkları konulardan biri, çocuğun velayeti konusudur. Velayet davalarının açılmasının nedeni bazen sadece karşı tarafın çocuğa iyi bakamayacağı düşüncesi iken bazen de intikam almak, can acıtmak ya da boşanmayı zorlaştırmak olabilmektedir.

Boşanmak isteyen taraf velayeti almak için karşı tarafın kusurunu kanıtlamalıdır ki bu gibi durumlarda delil gerekir. Velayet davalarında bir delil mahkemeyi sonlandırcı bir vuruş yapabilir. Mesela eşinizin eve geç geldiğini ve çocuğunuza vakit ayıramayacağını bile bir delil olarak öne sürebilirsiniz.

Velayet davalarında, delil toplamak kolay bir iş değildir. Eğer topladığınız deliller karşı tarafın kişilik haklarını zedeliyorsa ceza mahkemesi tarafından hakkınıza dava açılabilir bu gibi durumlarda çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Delil aranırken hukuka uygunluk temel esas olmalıdır. Hem karşı tarafın hayatına girmeye çalışmak hem de hukuka uygun olarak delil arayıp bulmak insanın tek başına altından kalkamayacağı bir iş olmaktadır. Bu gibi durumlarda güvenilir bir dedektiflik bürosunun yardımını almak sizi kurtaracaktır.

Mesela boşanma sebebi zinadır ve bunun kanıtlanması gereklidir. Bunun için delil toplarken kişinin sosyal medya hesaplarına, kişinin mahkeme kararıyla alınan telefon konuşma dökümanlarına eğer otel pansiyon tarzı bir işletmede iseler bu işletmenin kayıtlarına baktırılabilir. Çocuğun babası alkol bağımlısı ve şiddet yanlısı bir insansa çok sık kullanılan delillerden biri olan tanık gösterme deliline başvurulabilir. Ortada şiddet var ise hastaneden alınan darp raporu mahkemede delil olarak sunulabilir.

Tek başınıza bu tür belgeleri arayıp bulmak daha önce deneyiminiz olmadığından sizin için oldukça zor olacaktır hatta neye erişebileceğiniz konusunda bile fikir sahibi olmayabilirsiniz.

İşinizi bir nebze kolaylaştırmak için velayet davalarında neleri delil olarak kullanabilileceğinizi aşağıda açıklıyoruz.

Velayet Davasında Şunlar Delil Olarak Kullanılır:

  • Facebook, instagram, twitter gibi sosyal medya konuşmaları ve paylaşımları
  • Flashbellek, bilgisayar, telefon gibi kişisel eşyalarında bulunan fotoğraflar
  • Pansiyon, otel gibi işletmelerin istenilen döneme ait kayıtları
  • Mesajlaşma kayıtları
  • Tanık, mahkeme ilamı, bilirkişi raporu
  • Pasaport giriş çıkış kayıtları
  • Banka hesaplarının dökümanları
  • Herkese açık kullanılmasında suç bulunulmayan kamera görüntüleri
  • Kişisel eşyalarında bulunan notlar

Bu bahsettiğimiz delillerden herhangi birini elde edebiliyorsanız, velayet davasında çocuğunuzu almak için önemli bir vuruş yapmış olacaksınız. Davanın konusuna göre delillerde değişebilir. Misal eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız boşanma sebebiniz buysa eğer ve çocuğunuzun eşinizin yanında sağlıklı bir gelişme ortamına sahip olacağına inancınız yoksa SMS kayıtları, kamera kayıtları, yurtdışı giriş çıkış yaşanmış ise bunun kayıtları, banka hesap dökümanları, facebook, twitter, instagram, whatsapp gibi soysal mecralardaki paylaşımlar, mesajlaşmalar delil olarak gösterilebilir.

Özellikle bu tarz aldatılma vakalarında dedektiflik bürolarına çok sık başvuru yapılır.

Eğer eşinizden şiddet görüyorsanız ve çocuğunuzun onunla sağlıklı büyüyeceğine inancınız yoksa; alt/üst komşunuzun sizi gören ve tanıklık yapacak birinin tanıklığı da bir delildir.

Eğer eşinizin maddi durumu sizinkinden az ise ve çocuğunuzun 12 yaşından sonra velayetini almak istiyorsanız eşinizin çocuğunuza sizin vaadettiğinizden daha az imkanlar sunduğunu kanıtlamanız gerekmektedir, bunu da mahkeme kararıyla ekonomik, sosyal vaziyet sorgulaması yapılıp kanıtlanabilir.

Tabi her ne kadar delil sunsanız da velayet davalarında hakim çok daha hassas davranır, çocuğun gelişimini, ekonomik rahatlığını, biyolojik ve psikolojik sağlığını hep ön planda bulundurur. En son yine hakimin vereceği kararla çocuğun velayeti belirlenir. Daha sonrasında velayet değişikliği için tekrardan dava açılabilir.

Fox Dedektiflik olarak foxdedektiflik.com/velayet-davasi-icin-delil-toplama hizmetimiz ile size velayet davası için gerekli delilleri toplayarak elinizde çok güçlü kanıtlarla hakim karşısına çıkmanızı sağlıyoruz. Bu konuda sayısız davada topladığımız deliller kullanılmıştır. Tüm yapmanız gereken bizimle iletişime geçmenizdir. Fox Dedektiflik olarak günün her saati bize ücretsiz olarak danışabilirsiniz.

Paylaş