Evlenme kararı almadan önce sorulacak sorular, insanların gelecek yaşamlarını etkileyecek soru ve sorunlara erken farkına varmalarına neden olan kritik sorulardır. Evlilik güzel ve kutsal bir müessese olarak bilinse de yanlış kişiyle yapılan evlilik kişisel olarak insanların hayatlarını aniden çok kötü bir hale de sokabilmektedir. Bu nedenle kişilerin evlilik kararı almadan önce kendilerine sonra partnerlerine bazı soruları sorması ve tatmin edici cevapları alması gerekmektedir. Dilerseniz gelin bu soruları madde madde incleyelim.

Dini görüş / inanış farklılığı var mı?

Bu görüş çoğu insana tuhaf gelse de dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesidir. İnsanlar dini inanışlar ve görüşlerle ilgili fanatizm besleyebilmektedirler. Bu fanatizm hayatları bir süreliğine ya da ömür boyu olumsuz etkileyebilmektedir. Bunun önüne geçebilmek adına önce genel inanmak ve inanmamak konusundan başlayarak aile yapısına ve hatta gerekirse aynı dini görüşte olunsa dahi mezheplere kadar sorulması gerekmektedir. Bu farklılığı sizin ve ailenizin ne kadar tolere edebildiği gelecekteki evliliğinizin ömrünü doğrudan etkiliyecek unsurlardan biridir.

Yaşam tarzı size hitap ediyor mu?

Evlenme kararı almadan önce sorulacak sorular kategorisi içine giren bir diğer konu ise yaşam tarzı / günlük rutinlerdir diyebiliriz. İnsanlar farklı alanlara ilgileri, hobileri, istekleri olabilmektedir. Kimileri sürekli ormana kamp yapmaya giderken kimileri sadece evde vakit geçirmeyi sevebiliyor. Sürekli evde vakit geçirmeyi seven kesinlikle insan içine karışmayan karışamayan birisiyle ilk aşk zamanları dert edilecek bir konu değil gibi görünse de evlilik sonrası uzun vadede stres, sıkıntı ya da bunalımlara yol açabilir. Bu nedenle inanıştan sonra bu madde üzerinden de partnerinizi değerlendirmelisiniz. Eğer karşınızdaki kişinin sosyal bir hayatı var ise şanslısınız yok ise evlilik sonrasında vaktinin çoğunu ya sizinle ya da evde geçireceğini kestirmeniz çok zor değil.

Mesleği veya işi sizin için uygun mu?

Hayatın bizlere getirdiği bazı zorlamalardan dolayı insanlar istedikleri mesleklerde iş yapamayabiliyor. Fakat bu tür insanların sürekli hayalindeki mesleğe yapmak, istediği işi kurmak gibi beklentileri olabilir. Şu an hali hazırda çalıştığı iş veya meslek size uymuyor yada ilerleyen zamanlarda yapmak istediği iş sizin için uygun olmayabilir. Bu konu evliliğinizi doğrudan etkileyecek bir konudur. Başta yurt içinde çalışan mustakbel eş adayınızın yakın gelecekte hayatının çoğunu yurt dışı gezilerinde harcayacak olması sizin için katlanılması zor bir durum olabilir. Sonuçta hayatla mücadelede çoğu zaman tek kalacağınız oldukça fazla zaman geçireceksiniz demektir.

Mezun olunan okul / eğitim durumu sizin için sorun mu?

Özellikle son yıllarda inanılmaz derecede hem kişilere hem de ailelere etki eden bir konudur eğitim durumu. Bir kişinin herhangi bir alanda yüksek öğrenim yapmış olması evlenmek istediği kişinin düşük eğitim seviyesinde olması aileleri ve çevre tarafından tepkiye neden olabilir. Burada dikkat etmeniz gereken şudur bu tepkilere birlikte ne kadar göğüs gerebilirsiniz. Ailenizin tavrı ve tepkisini umursamamak olmaz. Burada orta yolu bulmak ve aileyi ikna etme görevi tamamen size düşüyor. Şunu unutmamamk gerekiyor. İnsanlar eşit şartlarda başlamıyor hayata siz okula giderken başkası o yılları çalışmak zorunda kalarak geçirebilmektedir. Önemli olan karşı tarafın size verdiği değer ve gelecekte sizi mutlu edip etmeyeceğinden hiçbir kuşku duymamanız. Çevrenizdeki insanları umursamayın demiyoruz çünkü insanların birbirlerinin hayatlarına yaptığı fiziksel ve manevi etkilerin sizi ne kadar yıpratabileceğini en iyi siz biliyorsunuz biz sadece bunu size hatırlatmak istiyoruz.

Gelir düzeyi nedir?

Evlenecek kişilerin, birbirlerinin şu anki gelirlerinin ne olduğunu bilmeleri oldukça önemlidir. Bazen evliliklerde ufak bir tartışmada kişilerin maaşları üzerinden birbirlerini oldukça sert bir şekilde kırdıklarına şahit olabiliyoruz.

Bu hem onur kırıcı hem de oldukça yanlış bir hareket olsa da evleneceğiniz kişiler bunları yapabiliyor. Bu nedenle gelecekte bir sorun yaşamamak için evlenme kararı almadan önce sorulacak sorular içinde gelir düzeyini göz önüne almanızı önermekteyiz. Gelecekteki gelir farkını kimse bilemez ama evlenmeden önceki gelir düzeyi farkının herhangi bir tarafı rahatsız etmesi ileride yaşanabilecek problemlerin zeminin hazırlayabileceğini hatırlatmak isteriz.

Aile ve akraba yapısı ne kadar farklı?

Bazı bölgelerde bazı kurallar, adet ve göreneklere uyulmadığı zaman “Terbiyesiz, ahlaksız, görgüsüz” gibi ithamlara maruz kalabilir veya tepki görebilirsiniz. Örneğin Türkiye’nin doğu tarafları için el öpme adeti ciddi anlamda önemliyken batı taraflarında tokalaşmak kafi olabiliyor. Ya da daha katı kurallara sahip halklar olabiliyor. Örnek vermek gerekirse Çerkes halkına ait kız isteme merasiminde damat ve baba kız istemeye katılmaz sülalenin en büyük üç dört dedesi kız istemeye gider. Farklı kültürlerde bu bir ayıp kabul edilip kız vermeme durumu ile sonuçlanabilir.

Yukarıdaki örneklerden de anlaşılacağı üzere aile / akraba yapıları araştırılmalı ve bu konuda bolca sorular sorulmalıdır.

Özetle evlenme kararı almadan önce sorulacak soruları dikkate alıp almamak size kalmış elbette. Biz bu maddelerde sadece ilerleyen zamanlarda yaşanabilecek sorunları hatırlatma çabası içerisindeyiz.

Paylaş