Personel takibi çalışmalarının tümü maaşlı çalışan şirket personellerinin kişisel garez, karakteristik, gelir seviyesini az bulma, yoğun çalışmaktan bunalma gibi durumlardan ortaya çıkan bilinçli bir şekil de çalışmama, şirket kaynaklarını israf etme gibi durumların önüne geçmek yapılan araştırma biçimidir. Firmaların ayakta kalabilmesi ve sürekli maaş ödeyebilmesi için bazı personel gruplarının verilen işleri bazılarının ise verilenden fazlasını kendilerinden bir şeyleri katmaları beklenir. Fakat çoğu personel “Nasılsa firma sahibi ben değilim” gibi düşüncelere kapılıp verilen ya da beklenilen işleri yapmama ihtimali vardır.

Ya da biraz önce söylemiş olduğumuz gibi bilerek israf etme, dolaylı yoldan kazancı düşürecek hareketler yapma ya da bilinçli bir şekil de yapılması gereken işleri yapmama gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Peki bu durumların önüne nasıl geçilebilir?

Teknolojik Takip Sistemleri

Personellere tahsis edilmiş arabalardan tutun da giriş çıkış saatlerini kontrol edebilme sistemlerine kadar günümüzde ciddi oranda fazlalaşmış teknik cihazlar bulunmaktadır. İnsanlar yüzyıllardır izlendiğini düşündüğü zaman olduğundan farklı görünmektedir. Bu durum iş hayatında ise biri kendisini izlerken çalışan izlemediğinde çalışmayan ya da zarar veren bir hale girmiştir. Peki bu durumlarda hangi teknolojiler ne gibi yararlar sağlar?

  • Kart okuyucu sistemleri sayesinde hangi saatte girip hangi saatte işten çıktıkları kontrol edilebilir. Böylece işverenin olmadığı zamanlarda geç girip erken çıkma gibi sorunlar ortadan kalkar. Aynı zaman da iş veren giriş çıkışların takibini bilgisayar, telefon gibi ortamlarda yapabilir.
  • Tahsis edilen aracın hangi konumlarda olduğunu gprs sistemler üzerinden takip edilebilir. Böylece personel gitmesi gereken yerden başka bir yere gidemediği gibi yine işveren takibini de kolayca yapabilir.
  • Yakıt takip sistemleri sayesinde fazla yakıt kullanıp kullanılmadığı tespit edilebilir ve böylece personel kişisel iş ve istekleri için aracı kullanmaktan çekinir ve yine işveren bunun takibini teknolojik cihazlar üzerinde anlık yada dönemlik kontrol edebilir.
  • Yemek kartları kullanılarak personelin şirket dışına çıktığında hangi saatlerde ne kadar bir ücret ödeyerek yemek yediği takip edilebilir ve bu sayede personel çok ciddi yemek masraflarını “Yemek Ücreti” olarak firma sahibine sunamaz vb.

Yukarı da bulunan listedeki maddeler yapacağınız basit birkaç araştırma ile çok fazlalaştırılabilir. Fakat personel takip iş ve işlemleri yapıldığı sürece ortaya çıkan olumlu ve olumsuz durumlar oluşmaktadır. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan bir miktar o konulara değinelim.

Personeli Takip Etmek Her Zaman Avantajlı Mıdır?

Personel gizliden gizliye takip edildiğinde sonuçlar daha doğru ve kaliteli gelmektedir. Fakat personel kendisinin takip edildiğini anladığında teknolojik sistemleri manipüle etmeye ya da kandırmaya çalıştığı yapılan araştırmalara göre görülmüştür. Buna dikkat etmezseniz aşağıdaki sorunları yaşayabilirsiniz.

  1. Sistemlerden biri veya birkaçı ufak bir arıza yaptığında öfkeli olan ya da korktuğu için hareketlerine dikkat eden personel kaçırdığı zamanlarda bilinçli bir şekil de olumsuz yönde kullanabilir.
  2. Teknolojik sistemler dolaylı olarak kar getiriyor gibi düşünse de uzun vadede üretim, bakım ücretleri nedeniyle ciddi bir maliyet oluşturmaktadır.
  3. İnsanlar hal ve hareket olarak her zaman aynı olmadıkları için sürekli takip edilmek ciddi bir şekil de onları rahatsız eder. Bu rahatsızlık dolaylı yoldan performans düşüklüğüne, bilinçli manipülasyonlar yapmalarına neden olabilir vb.

Son olarak söylemek isteriz ki personel takip etmek güzel ve karlı bir iş olsa da personeli takip etmek zorunda olmayana kadar maddi manevi mutlu etmek onların motivasyonlarını artırmak şirketleri doğrudan karlılık oranlarını yükseltmeye götürmektedir.

Paylaş