Özgeçmiş araştırması, personel alacak şirketlerin veya aracı danışmanlık şirketlerinin işe alınacak personel adayının verdiği beyanda yanlış, eksik ya da manipüle edilmiş bir durum var mı yok mu diye doğruluk araştırması yaptıkları sürece denir.”

Özgeçmiş Araştırması ile şirketler veya insan kaynakları danışmanlık şirketleri işe alım sürecinde oldukları adayların diplomaları, sertifikaları, lisansları ve iş geçmişleri hakkında doğru bilgiler edinip en doğru kararları güvenle vermis olmaktadırlar. Böylece bir adayla ilgili olası riskleri azaltmaktadırlar.

Özgeçmiş doğrulama konusunda Fox Dedektiflik olarak size hızlı, güvenilir, tarafsız ve doğru raporlama ve bilgilendirme yapmaktayız. Deneyimli ve alanında uzman ekibimiz ile her kurumun kendine özgü dinamiklerine, çalışma kültürüne ve ihtiyaçlarına uygun hizmet vermektedir.

“Şirketler için çalışanın yeteneklerinden ve geçmişinden emin olmak, bir iş görüşmesi yapıp hislerinize güvenmekten çok daha fazlasını gerektirir.”

Günümüz iş dünyasında maalesef iş başvurularında beyan edilen bilgi ve dokümanlarının tamamının doğru olduğunu iddia etmek imkânsız hale gelmiştir. İş başvuruları esnasında adaylar zaman zaman eğitim ya da geçmiş iş tecrübelerine ilişkin eksik ya da hatalı bilgiler beyan edebilmektedirler.

İstatistiklere göre yanlış bir kişinin işe alımı kurumlar için pozisyonlara bağlı olmak üzere maddi ve manevi büyük maliyetlere neden olmaktadır. Şirket içi dolandırıcılık, hırsızlık ya da diğer kötü niyetli faaliyetlerin kurumlara maliyeti yıllık milyar dolarları bulabilmektedir.

Bununla beraber, eksik ya da doğru olmayan bir özgeçmiş doğrulama faaliyeti bir kurumu adli ve hukuki risklerle karşı karşıya da bırakabilmektedir. Bu çerçevede günümüzde, işverenlerin büyük çoğunluğu doğrudan, dışarıdan ya da taşeron fark etmeksizin tüm çalışanlarından işe alım öncesi özgeçmiş araştırmalarının yapılmasını talep etmektedir.

“İçinde bulunduğumuz iş dünyası dinamiklerinde doğru kişiyi işe almak hiç de sanıldığı kadar kolay bir iş değildir”.

İşverenler açısından, işe alınan ya da beraber çalışılacak kişilerin doğru ve yeterli donanıma sahip olmasının yanında içerisinde çalışacağı şirketin kurum kültürüne de uygun olması beklenmektedir. Unutmamak gerekir ki, bazı çalışanlar çalıştıkları pozisyon gereği kurum için hassas bilgilere erişebilmekte ve bu yetki kötüye kullanıldığı takdirde kurum açısından ciddi zararlar doğurabilmektedir. Bu bağlamda, işe alım öncesi yapılacak özgeçmiş doğrulama çalışması kurumunuzu hedef alabilecek risklerin önemli ölçüde önüne geçecektir.

Özgeçmiş araştırması tamamen şeffaflıkla yapılan ve adayın onayını içinde barındıran yetki belgesi gerektiren çalışmalardır. Günümüz kurumsal İnsan Kaynakları eğilimlerinde özgeçmiş araştırmasının yapılmasına ilişkin yetki belgesini imzalamayan, onaylamayan adayların başvuruları, İK tarafından büyük bir çoğunlukla dikkate alınmamaktadır. Şirketinizin risk toleransına ve bütçesine bağlı olarak, çoklu düzeyde araştırma hizmetleri sunmaktayız. İşe alım öncesi özgeçmiş araştırması başvuru sırasında adayların sunduğu belgelerdeki olası sahtecilikleri açığa çıkararak, şirketinizi bu nedenle oluşabilecek risk ve zararlara karşı korur.

Özgeçmiş Araştırması Nasıl Yapılır?

Özgeçmiş araştırması için şirketlerin başvurduğu belli başlı teknikler bulunmaktadır. Şirketlerin kullandığı teknikler şunlardır:

  • İş başvuru formunda bulunan referans adı altında yazılmış olan kişiler tek tek ya da kısmi olarak aranır ve kişi hakkında sorular sorulur.
  • Kişinin yine iş başvuru formunda yazmış olduğu fakat referans olarak vermediği isimler özellikle yetkili isimler tespit edilmeye çalışır. (Örneğin kariye siteleri, firmaların sosyal medya hesapları vb.)
  • Firmalara fiziki olarak ziyaret gerçekleştirilir ve kişinin vesikalık fotoğrafı gerekli yetkililere gösterilir ve insan kaynaklarına sunmuş olduğu sahibim dediği yetenekler eski firma yetkililerine sorularak teyit edilir.
  • Son olarak yine vermiş olduğu bilgiler ışında anlık soru veya sınavlar yapılarak özgeçmiş araştırmasında yalan beyanda bulunup bulunmadığı anlaşılmaya çalışılır.

Ancak unutulmamalıdır ki özgeçmiş araştırması profesyonelce yapmayı gerektiren hafife almayı kaldırmayacak bir konudur.

Özgeçmiş Araştırmasının Faydaları Nelerdir?

Özgeçmiş araştırmasının yararları burada yazacağımız maddelerden çok daha fazlasıdır ancak yine de özgeçmiş araştırmasının şirketlere sağladığı avantajlar şunlardır diyebiliriz:

Çalışanlarınız ne kadar iyiyse kurumunuz da o kadar iyi ve başarılıdır. Kapsamlı özgeçmiş araştırmaları çalışanlarınız hakkında bilgi sahibi olmanızı ve doğru elemanı işe almanızı sağlar.

  • Adaylarınızın özgeçmişlerinde iddia ettikleri özelliklerini doğrulamanıza yardımcı olur.

Gerçekten yüksek lisans derecesi, profesyonel lisansı ve yabancı dil sertifikası var mı? Daha çok beyaz yaka pozisyon adayları olmak üzere ne kadar çok kaç kişinin bu gibi konularda yalan söylediğini ve ne kadar çok kişinin bu yalanlara inandığını tahmin bile edemezsiniz.

  • Potansiyel Risk Taşıyan Adayları Zamanında Tespit Edin

Adaylar kağıt üzerinde mükemmel özelliklere sahiptirler. Fakat onların gerçeği çarpıtıp çarpıtmadıklarını tespit etmek sizin görevinizdir.

  • Yeni Bir İşe Alım İçin Harcayacağınız Para ve Zamandan Tasarruf Edin

Kötü bir işe alım kararının bedelleri şaşırtıcı olabilir ve sizi telafisi mümkün olmayan zararlarla baş başa bırakabilir. Kötü bir işe alımla, en iyi ihtimalle, işe uygun olmayan birine zaman ve para harcamış olursunuz ve sonuç olarak bu işlemleri tekrarlamak zorunda kalırsınız. En kötü ihtimalle ise zarar görmüş bir itibarla veya daha kötüsü mahkeme kararıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

  • Çalışanlarınız Arasında Güven İnşa Edin

İşveren olarak sadece müşterilinize karşı değil, çalışanlarınıza karşı da sorumluluklarınız vardır. Örneğin, şiddet içeren bir geçmişe sahip olan bir adayı işe almak, şirket bünyesindeki herkesi riske atar. Çalışanlarınızdan biri şiddete maruz kalırsa bundan sorumlu tutulabilirsiniz.

Yukarıda sıraladığımız maddeler nitelikli personel arayışlarınızda tam olarak istediğiniz personeli bulmanızda yardımcı olacaktır. Bir kişi hakkında önemli bilgilere herkes erişemeyeceği için özgeçmiş araştırması herkesin yapamayacağı uzmanlık gerektiren bir araştırmadır.

Fox Dedektiflik ile personel istihdamına dayalı risklerinizi azaltın. İşe alım öncesi özgeçmiş doğrulama ihtiyaçlarınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Konuyla ilgili hizmet sayfamıza foxdedektiflik.com/personel-arastirmasi-ve-takibi linkinden göz atabilirsiniz.

Paylaş