Gizli Müşteri Çalışması Nedir?

Gizli müşteri çalışması, firma sahipleri, yöneticileri yada yetkilileri tarafından personeli verilen hizmetin kaliteli bir şekil de sunulup sunulmadığının kontrolü gibi onlarca alanda sonuca ulaşmak için kullanılan bir analiz tekniğidir. Bazı firmalar personellerinden daha fazla performans alabilmek için bir nevi onları diri tutabilmek adına uyguladıkları bir tekniktir.

Gizli Müşteri Çalışması Nasıl Yapılır?

Gizli müşteri olarak firmalara hizmet veren bir birey herhangi bir personelle kesinlikle ilişiği olmadan ve kurumu yada firmayı ne zaman ziyaret edeceği belli olmayan bir tarihte gelir gerçek müşteri gibi ürün yada hizmet satın alır. Bu süreç içerisinde etrafı gezer (Tıpkı bir müşteri gibi). Gizli müşteriyi belli eden herhangi bir tanımlayıcı sıfat bulunmamaktadır (Giyim tarzı, hitabet, absürt hareketler, sekreterlikle gezinme gibi). Firma tarafından kendisine verilen kurallara ve koşullara uyulmasını bekleyecek tarzda işlemler yapar. Örneğin masaj aletini kullanma, mazot alma, lavaboyu kullanma, personelle basit diyaloglar kurma gibi. Bir gizli müşteri çalışması yapılırken tüm detaylar daha sonra rapor olarak firmaya sunulur.

  1. Gizli müşteri tamamen profesyonel bir şekil de ilgili firmaya müşteri gibi giriş yapar.
  2. Mağazada yada bölge de klasik bir müşteri gibi gezinir ve ilgili personellere müşteri soruları sorar. (Bu ne kadar? Bunun bedeni var mı? 100 TL motorin almak istiyorum, bir bardak mocha rica edebilir miyim? vs)
  3. Aldığı ürün veya hizmetin ardından firma tarafından istenilen farklı kontrol baremlerini de onları kullanırken kontrol eder.
  4. Bazı durumlar da yine firma tarafından talep edildiği üzere personellere stress testleri uygular.
  5. Son olarak mağazadan çıktıktan sonra yada mağaza içerisinde raporlarını doldurur ve firma yetkililerine teslim eder.

Gizli Müşteri Afişe Olabilir Mi?

Gizli müşteriler genellikle part time kişilerden yada üst düzey eğitimli personeller tarafından üstlenilen görevleri yerine getirmektedir. Bir anda oluşan denk gelme rastlaşma gibi durumlar olmadığı sürece (ki o tarz süreçleri de çok rahat bir şekil de atlatabilmektedirler.) herhangi bir şekil de kendilerini afişe etme ihtimalleri bulunmamaktadır. Gizli müşteriler neredeyse hiçbir zaman aynı bölgelere veya firmalara gönderilmez ve kendilerinden olası bir sezinleme durumunda ödün vermeden işlerine devam edebilirler.

Gizli Müşteriler Neden Afişe Olamazlar?

  • Üst düzey profesyonel olarak hizmet vermektedirler.
  • Yılların verdiği gizli müşteri çalışması tecrübeleri bulunmaktadır.
  • İşlerini ciddiye alarak yaparlar.
  • Olası olumsuzluk senaryolarına hakimdirler.
  • Yaşanabilecek tanıma, ifşalanma, afişe olma konusunda yanlış raporlanma olacağı için ekstra planları bulunmaktadır ve kendilerini hemen o bölgeden uzaklaştırma yetenklerine sahiptirler.

Sizlerde bu konularda hizmet almak isterseniz hemen bizlere herhangi bir iletişim kanalımızdan bize ulaşabilir ve aklınıza takılan bütün soruları sorarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlgili hizmet sayfamıza foxdedektiflik.com/gizli-musteri-calismasi linkini kullanarak erişip daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Paylaş