Gizli Kamera ve Böcek Cihazı Tespiti

Gizli Kamera Nedir?

Gizli kamera herhangi bir ortamın görüntülerini kaydetmek amacı ile yasal olmayan yollardan evinize iş yerinize ya da aracınıza yerleştirilen elektronik alettir.

Böcek (Dinleme Cihazı) Nedir?

Böcek (dinleme cihazı) bir ortamı gizlice dinlemeyi sağlayan bir radyo vericisidir. Olabildiğince küçüktür ve üzerinde bir mikrofon bulundurur. Bulunduğu ortamdaki sesleri yakındaki dinleme istasyonuna gönderir. Enerjisini üzerindeki pilden sağlar. Bazen sabit telefon ya da bilgisayar gibi elektrikle çalışan bir aletin içine monte edilirse enerjisini buradan da sağlayabilir.

Gizli Kamera ve Böcek (Dinleme Cihazı) Nerelere Yerleştirilir? Nerelerde Aranması gerekir?

Gizli kamera ve böcek (dinleme cihazı) nerelere yerleştirilir, nerelerde aranması gerekir? sıkça tarafımıza sorulan sorulardır. Size tek cevap verebiliriz here yere yerleştirilebilir. Düğme şeklinden tutun da çakmak, kalem, kumanda kısaca aklınıza gelen her şeye gizli kamera ve böcek (dinleme cihazı) yerleştirilebilir.

İnternette gizli kamera ve böcek (dinleme cihazı) satan herhangi bir alışveriş sitesini incelerseniz, gizli kameraların ve dinleme cihazlarının çeşitliliğinden dehşete düşebilirsiniz. Bu küçük kameralar alarmlardan güç adaptörlerine, fotoğraf çerçevelerinden su şişelerine kadar hemen her yere gizlenebilecek kadar çeşitlidir. Üstelik herhangi bir yasal engelin olmaması nedeniyle gizli kameraları elde etmek kolaydır ve kurulum için teknik bir beceri gerekmez. Bu da kötü niyetli herkesin bunları halka açık bir yere yerleştirebileceği ve gizlice izlenebileceğiniz anlamına gelir.

Sizleri konu ile ilgili teknik detaya boğmadan evinizin işyerinizin ya da aracınızın izlendiğini ceya dinlendiğini düşünüyorsanız mutlak surette bir özel dedektiflik firması ile görüşüp konu hakkında bilgi edininiz.

Gizli Kamera Nasıl Tespit Edilir? Nasıl Fark Edilir?

Gizli Kamera Nasıl Tespit EdilirGizli kamera nasıl tespit edilir, nasıl fark edilir? sorularını cevaplamadan önce şunu bilmelisiniz ki gizli kamera tesadüfen karşınıza çıkmadıktan sonra konu ile ilgili bir bilginiz yoksa gizli kamerayı bulma şansınız yoktur. Uzman kişiler dahi donanım desteği olmadan tarama yapamazlar ancak ekipman yardımı ile uzman görevliler gizli kamerayı tespit ederler.

Aşağıda kendi başınıza gizli kamerayı nasıl tespit edebileceğinize dair bir kaç yöntem sunuyoruz:

  • Beklenmedik yerlerde duran veya herhangi bir yere gitmeyen kablolara dikkat edin. Birçok gizli kamera kablosuz olsa da, açıklanamayan kablolar gizli bir kameraya işaret edebilir.
  • Işıkları incleyin. Gizli kameralarda genellikle belirgin bir işaret olmaz ancak gizlenmek için tasarlanmamış güvenlik kameralarında sıklıkla led ışıklar bulunur.
  • Duvarlarda veya başka yerlerde küçük delikler arayın. Bazı gizli kamera türleri çok küçük boyutlarda merceklere sahiptir. Genellikle kameranın yerleşebileceği küçük bir delik bulunan ve dikkat çekmeyen nesnelerde saklanmak suretiyle çalışırlar.
  • Sıra dışı nesnelere odaklanın. Tanıdık bir yerde iseniz, yeni olan veya ya da yerinde olmayan nesnelere bir göz atın.

Maalesef yukarıdaki yöntemlerin hiçbirisi gizli kameraları tespit etmek için %100 etkili değildir. Gizli kamera tespiti ancak konunun uzmanı tarafından yapılabilir. Özel dedektiflerin bu konuda sizin için yapabileceği donanımlı kişileri ayağınıza getirmektir. Özel dedektifin işi gizli kamera tespit edildikten sonra başlar.

Böcek (Dinleme Cihazı) Nasıl Tespit Edilir? Nasıl Fark Edilir?

Dinleme Cihazı Bocek Nasıl Tespit EdilirTeknolojinin gelişimi hayatımıza büyük kolaylıklar sağlarken birçok olumsuzlukları da beraberinde getirdi. Halk arasında “Böcek” olarak bilinen dinleme cihazı da bu gelişimle birlikte ortaya çıkan aletlerden bir tanesi. İnternet üzerinde bile çok cüzi fiyatlarla satılan bu cihazlar maalesef huzurlu bir hayat yaşamak isteyenleri tehdit etmektedir.

Ortamda böcek (dinleme cihazı) olup olmadığını tespit etmek için şu işlemleri uygulayın:

  • Öncelikle içeride ses yapacak her hangi bir şey açın, mesela bir müzik açın ve ortamın büyüklüğüne göre sesini yükseltin.
  • Daha sonra bir radyo çalar alıp kulaklığı kulağınıza taktıktan sonra frekansları yavaş yavaş gezin. Bunu herhangi bir radyo ile yapabilirsiniz, mesela arabadaki radyo ile. Radyo ile tarama işlemi dışarıda yapılmalı ki radyodan duyacağımız ses ile içerideki ses birbirine karışmasın.

Eğer ortamda Böcek (Dinleme Cihazı) varsa, içeride açtığımız müzik, gezdiğimiz radyo frekanslarından birinde çalacaktır. Eğer içerideki müzik duyulmazsa cihaz yoktur, müziği duyarsak içeride böcek var demektir. Peki, böceğin yerini nasıl tespit edeceğiz?

Ortamda böcek dinleme cihazının nerede olduğunu tespit etmek, anlamak için basitçe şu işlemleri yapabilirsiniz:

Müzik çalmaya devam edecek ve sesi daha fazla yükselteceksiniz. Cihazın olduğunu anladığınız radyo frekansını değiştirmeden onun da sesini yükseltin ve eğer kulaklık varsa çıkarın, sesi dışarı verin. Yani hem içerideki sesi yükselteceksiniz, hem de radyonun sesini. Dinleme cihazını bulmak için radyoyu içeride dolaştırın. Mantık şu; mesela sahnede konuşma yapan bir adam mikrofonu kabinlere yaklaştırırsa kulağı rahatsız eden bir ötme sesi çıkar, eğer tam dibine getirirse bu ses daha da fazlalaşır. Yaptığınız işlemde de içerideki dinleme cihazı mikrofon, elinizdeki radyo da kabin görevi görüyor. Bundan dolayı sesleri yükseltin, bu şekilde cihaza yaklaştıkça ötme sesi daha net duyulacak ve ötme sesi nereden geliyorsa o tarafa yöneleceksiniz. Yani bulma işleminde size yön verecek olan ötme sesidir ve yakınlaştıkça bu ses fazlalaşır, uzaklaştıkça ses azalır.

Daha fazla bilgi ve yardım için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Gizli Kamera ve Böcek Cihazı Tespit Edildikten Sonra Yapılacak İşlemler?

Öncelikle durumu kolluk kuvvetlerine bildirmelisiniz. Eğer yetili bir kuruma tarama yaptırırsanız tutacağı rapor ile şüpheli tespit edildiğinde dava açma hakkınız doğar. Sıradan birisine yaptıracağınız taramada belki tespit yaptırırsınız ancak bunu delil olarak kullanamazsınız.

Uzman gizli kamera ve böcek tespitini yaptıktan sonra özel dedektif öncelikle onun oraya nasıl ve kim tarafından hangi amaçla konulduğunu tespit etmek için çalışma yapar.  Özel dedektif böcek cihazı ve gizli kamera tespitinde şartları tamamen lehinize değiştirebilecek kişidir. Sizi dinleyerek bir adım önde olduğunu düşünen kişi ya da kurumlar gizli kamera ve böcek tespitinin yapıldığını hissetmedikleri sürece gizli kamera ve böcek cihazı ile sizi gizlice izleyenleri ve dinleyenleri yanıltıp zaman kazanırsınız.

Evinizde işyerinizde aracınızda gizli kamera veya böcek cihazı olabileceği şüphesi uyanmışsa mutlaka konusunda uzman yetkili bir firmadan destek alınız bu konuda Fox Dedektiflik size yardımcı olmaya hazırdır.

error: Content is protected!
WhatsApp chat